Program

Monday, 28 August

08:00 - 08:50 Registration (Torre Norte)
08:50 - 09:00 Opening session (Room EA2)
09:00 - 10:00 Lecture Yvette Graham: MT Evaluation (Room EA2)
10:00 - 11:00 Keynote Holger Schwenk: Neural Machine Translation and Universal Multilingual Representations (Room EA2)
11:00 - 11:30 Coffee Break (Jardim Norte)
11:30 - 12:30 Project Proposals (Room EA2)
14:00 - 15:30 Lab AWS and Azure (Pavilhão de Informática)
15:30 - 16:30 Projects (Pavilhão de Informática)
16:30 - 17:00 Coffee Break (Jardim Norte)
17:00 - 18:00 Projects (Pavilhão de Informática)

Tuesday, 29 August

09:00 - 10:00 Lecture Wang Ling: Introduction to Neural Networks (Room EA2)
10:00 - 11:00 Keynote João Graça: Combining Crowd and AI to scale professional-quality translation (Room EA2)
11:00 - 11:30 Coffee Break (Jardim Norte)
11:30 - 12:30 Lecture Ken Heafield: Language Modeling (Room EA2)
14:00 - 15:30 Lab Marcin Junczys-Dowmunt: Marian NMT (Pavilhão de Informática, Room F2)
15:30 - 16:30 Projects (Pavilhão de Informática)
16:30 - 17:00 Coffee Break (Jardim Norte)
17:00 - 18:00 Projects (Pavilhão de Informática)

Wednesday, 30 August

09:00 - 10:00 Lecture Chris Dyer: RNNs and conditional LMs (Room EA2)
10:00 - 11:00 Keynote Marta Costa Jussa: How is Deep Learning making MT and other areas converge? (Room EA2)
11:00 - 11:30 Coffee Break (Jardim Norte)
11:30 - 12:30 Lecture Marcin Junczys-Dowmunt: Automatic Post-Editing (Room EA2)
14:00 - 15:30 Lab Jindra Helcl and Dusan Varis: Neural Monkey (Pavilhão de Informática, Room F2)
15:30 - 16:30 Project Mid-Week Reports (Pavilhão de Informática, Room F2)
16:30 - 17:00 Coffee Break (Jardim Norte)
17:00 - 18:00 Projects (Pavilhão de Informática)

Thursday, 31 August

IGUAL 1 DIA

09:00 - 10:00 Lecture Nal Kalchbrenner: Architectures for Neural Machine Translation (Room EA2)
10:00 - 11:00 Keynote Chris Dyer: The Neural Noisy Channel - Generative Models for Sequence to Sequence Modeling (Room EA2)
11:00 - 11:30 Coffee Break (Jardim Norte)
11:30 - 12:30 Lecture André Martins: Quality Estimation (Room EA2)
14:00 - 15:30 Lab Tobias Domhan: Sockeye NMT (Pavilhão de Informática, Room F2)
15:30 - 16:30 Projects (Pavilhão de Informática)
16:30 - 17:00 Coffee Break (Jardim Norte)
17:00 - 18:00 Projects (Pavilhão de Informática)

Friday, 1 September

09:00 - 10:00 Lecture Lucia Specia: Multimodal MT (Room EA2)
10:00 - 11:00 Keynote Phillip Koehn: Computer Aided Translation (Room EA2)
11:00 - 11:30 Coffee Break (Jardim Norte)
11:30 - 12:30 Projects (Pavilhão de Informática)
14:00 - 15:30 Poster Session (Pavilhão de Informática, Room F2)
15:30 - 16:30 Projects (Pavilhão de Informática)
16:30 - 17:00 Coffee Break (Jardim Norte)
17:00 - 18:00 Projects (Pavilhão de Informática)

Saturday, 2 September

10:00 - 11:00 Project reports, Closing (Room F2)
11:00 - 11:30 Coffee Break (Jardim Norte)
11:30 - 12:30 Project reports, Closing (Room F2)

Venue

Legend
  • Registration Registration
  • Jardim Norte Jardim Norte
  • Room EA2 Room EA2
  • Pavilhão de Informática Pavilhão de Informática, Room F2